środa, 13 lutego 2013

Podróż do Krainy Retro

Mili, w najnowszym magazynie LivingRoom wiodącym tematem są Sentymentalne Powroty, których ukoronowaniem jest nasz artykuł, opatrzony tendomowymi zdjęciami, zatytułowany "Powroty, czyli podróż do Krainy Retro".

Zapraszamy gorąco do lektury magazynu i przejrzenia naszych zdjęć z domów zaprzyjaźnionych z nami osób, którym bardzo dziękujemy za to, że wpusciły nas z aparatem fotograficznym do swojego Królestwa.


 


W stylizacjach wykorzystałyśmy imbryk Victoria, cukiernica posrebrzana Monaco, szklanki Charlotte z naszego sklepu http://tendom.pl/.Na zdjęciach patera Bolero, wianek dekoracyjny Roses, posrebrzany mlecznik, cynowa ramka na zdjęcia Retro. Do kupienia na: http://tendom.pl/

Na zdjęciach produkty z naszego sklepu internetowego tendom.pl - posrebrzane świeczniki Classic, cukiernica Ella do kupienia na http://tendom.pl/


 

POWROTY, CZYLI PODRÓŻ DO KRAINY RETRO
W dzisiejszej, pełnej bodźców rzeczywistości bardzo trudno podejmować decyzje przy urządzaniu naszego domowego świata. Rodzą się nieustanne pytania, jak to zrobić, w którym kierunku pójść, jaki obrać azymut. Powstaje wiele wątpliwości. Bardzo często nie wiemy od czego zacząć. Wertujemy magazyny, skołowani przeglądamy strony w Internecie - magicznym, wszechwiedzącym królestwie podpowiedzi. Podglądamy naszych przyjaciół i znajomych, zastanawiając się, jaki styl pozwoli nam poczuć się naprawdę dobrze.
Zanim podejmiemy jakikolwiek działania należy zastanowić się, co nas interesuje, w czym czujemy się najlepiej, co się nam podoba, dobrze jeśli nie od dziś. W następnej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak długo w danej przestrzeni chcemy pozostać, czy to przejściowy rozdział naszego życia, czy też przystaniemy tu na dłużej. Nie bójmy się podejmowania wyzwań i realizacji marzeń. Stawiajmy na własne wybory i na dopowiedzenie nas samych daną przestrzenią. To pozwoli nam na zorganizowanie miejsca, do którego chętnie będziemy wracać , gdzie będziemy czuć się bezpiecznie, dobrze. To miejsce, do którego będziemy uciekać od zgiełku i hałasu panującego dookoła. Od codziennych trudności życiowych. Stwórzmy sobie przestrzeń marzeń i snów. Podobno szczęśliwy ten, kto zadowolony jest zarówno gdy wychodzi do pracy, jak i wtedy, gdy wraca do domu.
Jednym ze sposobów na budowanie przytulnych wnętrz, do których chętnie powracamy, jest styl retro, który identyfikuje się z ponadczasową klasyką. Oczywiście owa klasyka może być szeroko pojmowana, w zależności od miejsca w którym się znajdujemy, kraju w jakim żyjemy, od historycznych upodobań naszych przodków. Styl retro jest świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących klimatyczne i ciepłe wnętrza oraz rodzinną atmosferę. W Polsce kojarzony jest z ponadczasowością, z kierunkiem, który dziś przestał być modny, ale dla wielu wciąż jest nostalgicznym, lubianym spojrzeniem w przeszłość. Stylem tym powracamy do wspomnień z lat dzieciństwa, do chwil, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
Lata 90 w Polsce dominują w urządzanie wnętrz domów i mieszkań właśnie w stylu retro. Kuchnia retro łączy w sobie elegancję i funkcjonalność. Klasyczna zabudowa drewnianymi meblami występuje zazwyczaj w kolorze ciemnego brązu bądź w odcieniu angielskiej bieli. Estetyczna, przyjazna, ze szlachetnymi wykończeniami, elementami z porcelany lub fajansu, szklanymi podświetlanymi witrynami ozdobionymi szprosami, w których dumnie prezentuje się przekazywana z pokolenia na pokolenie zastawa stołowa. Stylizowane lodówki, piekarniki i okapy, elementy dekoracyjne z mosiądzu, stare ceramiczne donice są swoistym wehikułem czasu.
W salonach witają nas wygodne kanapy, obite pięknymi, bogato zdobionymi tkaninami, tradycyjny stół i krzesła, eleganckie zasłony, poduchy, dywany i komody.  Wszystkie te elementy sprawiają, iż wnętrze przepełnione jest urokiem, staje się przytulne i w konsekwencji daje niepowtarzalny, mocno domowy klimat.
Szczególnym elementem w aranżacji i stylizacji naszych domostw, oprócz konsekwentnie dobranych mebli, są dodatki dekoracyjne. Efektowna, ponadczasowa porcelana zajmuje wśród nich zaszczytne miejsce. Począwszy od starej, szlachetnej zastawy stołowej, po gałki i uchwyty szafek. Kawa czy herbata podana naszym przyjaciołom w eleganckiej filiżance sprawi, iż na moment przeniesiemy się do innej, jakże fascynującej i inspirującej rzeczywistości. Wszyscy wiemy, że serwowana w szlachetnej porcelanie smakuje lepiej - wykwintniej. Podobnie z zastawą stołową, która wyeksponowana na świątecznym stole w efektownej stylizacji, przy doborze odpowiednich dodatków wprawia nas w wyjątkowy nastrój. Bogata oferta na rynku sprawia, że szlachetnością porcelany na co dzień mogą się cieszyć nie tylko Ci, którzy mieli szczęście i odziedziczyli wyjątkowe rodzinne pamiątki.
Kolejnym uzupełniającym elementem, który możemy wprowadzić do retro domu jest ciekawe szkło. I tu w zależności od upodobań, wspaniałe kielichy, patery, szklanki z delikatnego bądź masywnego szkła, w dowolnej formie i kształcie. Stanowią dopełnienie wspomnianej zastawy. Nierzadko elementy te niosą ze sobą barwne historie. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, uważnie przywożone z dalekich podróży. Podawanie w nich potraw bądź serwowanie napojów wywołuje wspomnienia i niejednokrotnie jest powodem do przemiłych rozmów. Nie zapomnijmy o oryginalnych, tradycyjnych cukiernicach. Porcelanowych , srebrnych, cynowych, które oprócz powszechnie pełnionej funkcji mogą służyć do przechowywania naszych bezcennych skarbów.
Obecnie bardzo modne jest połączenie stylu retro ze współczesnym. Umieszczenie pękatej, staromodnej cukiernicy w minimalistycznym wnętrzu, w swoisty sposób podnosi temperaturę pomieszczenia.
Od jakiegoś czasu funkcjonuje moda na odrestaurowywanie starych mebli, polegająca na usuwaniu błyszczącego forniru z nabytku upolowanego na targu staroci i pokrywaniu woskiem lub olejem naturalnego, pięknego, spatynowanego drewna, wydobywając jego głębię. Odnowiony w ten sposób mebel, podobnie jak babcina cukiernica ze stylową łyżeczką, znakomicie wkomponowuje sie w nowoczesne wnętrza, nadając im nostalgicznego powiewu.
Dodawanie elementów retro jest swoistą tęsknotą za tym co minęło, za chwilami spędzonymi w przytulnym, ciepłym, bezpiecznym i pełnym miłości rodzinnym domu przy kawałku ciasta i filiżance ciepłej herbaty. Zatem nie bójmy się sięgać po staromodne elementy dekoracyjne, nawet jeśli jesteśmy zwolennikami skrajnej prostoty. Drobna retro odskocznia od konsekwentnego, współczesnego stylu wprowadzi do naszych domów odrobinę melancholijnej i przytulnej atmosfery.
Monika i Kasia z tendom.pl

 

2 komentarze:

  1. biegnę kupić ten numer bo po tym artykule widzę że pięknie się zapowiada :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy bardzo i mocno pozdrawiamy, życząc miłej lektury! :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 tenDOM... bo w domu najlepiej , Blogger