poniedziałek, 16 czerwca 2014

Kultowe zegary Mora

Mili, nas absolutnie urzekły. Może wpadną w oko także Wam, czyli ...krótka historia zegarów Mora:

Zegary Mora to niezwykłej urody tradycyjne zegary szwedzkie, których produkcja rozpoczęła się w pod koniec XVIII wieku i kontynuowana była w XIX-tym, nie ulegając zwiększonej konkurencji ze strony rodzących się nowych stylów i taniej masowej produkcji. Swoją nazwę zegary zawdzięczają miejscowości Mora w środkowej Szwecji, w pobliżu której były produkowane.

W momencie kiedy w tym regionie upadło górnictwo, a zła pogoda i słabe gleby zmusiła rolników do poszukiwania dodatkowych sposobów zarabiania, mieszkańcy tego obszaru zwrócili się w kierunku tradycyjnego rzemiosła i rozpoczęli produkcję tych majestatycznych i oryginalnych zegarów. Niemalże każda rodzina w regionie specjalizowała się w produkcji jednego rodzaju części do zegarów.
Każdy dom w tym miasteczku produkował inną obudowę - od bardzo prostych do niesamowicie ozdobnych - te ostatnie zamawiane były głównie w prezencie ślubnym.

W szczytowym okresie produkcji, w takie manufaktury zaangażowanych było ponad 90 rodzin, które tworzyły ok. 1000 zegarów rocznie. Jednym z najbardziej znanych twórców był Anders Andersson, jeden z pierwszych zegarmistrzów, który był zaangażowany w produkcję.

Wnętrza udekorowane zegarem Mora od razu stają się piękniejsze. Jeden z nich wykorzystano w słynnej scenografii, kultowego chyba już, wnętrza domu Eriki Barry, bohaterki filmu "Lepiej późno niż później". Taki zegar można wypatrzeć również w posiadłości aktorki Halle Berry.

W tendom.pl znajdziecie ich wdzięczną replikę o nazwie Bosco, która w ciagu bieżacego tygodnia jest w promocyjnej ceniehttp://www.tendom.pl/products/zegar-stojacy-bosco-wys-dot-193cm

Zdjęcia: Pinterest.com
Czy zauważyliście, że ich kształt oddaje kształty kobiece? Zwieńczenie zegara natomiast przypomina czepki ślubne noszone w Szwecji w XVIII wieku.

Zegar Bosco z tendom.pl:

cena promocyjna 1230 zł (transport gratis dla zamówień powyżej 300 zł),

podczas gdy oryginalny zegar Mora kosztuje od 3500 zł za najprostsze egzemplarze.


3 komentarze:

Copyright © 2016 tenDOM... bo w domu najlepiej , Blogger