czwartek, 13 października 2016

Bonsai dla Leniuszków

Maleńkie drzewka zwane przez Japończyków bonsai, zwykle budzą zachwyt i zdumienie, choć są i tacy którzy uważają, że ich formowanie to niepotrzebna ingerencja człowieka w prawa natury.

Należy jednak pamiętać, że każde bonsai jest nie tylko dekoracyjną rośliną w pojemniku, lecz także żywym dziełem sztuki, które wymaga ciągłego doskonalenia. Japońskie słowo bonsai (bon – taca, pojemnik, sai – sadzenie) oznacza zminiaturyzowaną roślinę, posadzoną w płytkim naczyniu. 

Datę jej powstania trudno dzisiaj precyzyjnie określić, wiadomo jednak, że w Chinach upowszechniła się już ponad 1200 lat temu. Do Japonii sztuka bonsai dotarła dzięki mnichom buddyjskim przypuszczalnie w XI w. Początkowo była kultywowana tylko przez japońską szlachtę, dopiero w XVIII w. stała się popularna w szerszych kręgach społeczeństwa. 

Europejczycy po raz pierwszy zetknęli się z bonsai w 1909 roku, kiedy to na wystawie ogrodniczej w Londynie zaprezentowano miniaturowe drzewka z Japonii. Po drugiej wojnie światowej ta oryginalna sztuka znalazła wielu miłośników w różnych krajach, a od kilkunastu lat także u nas. 

Bonsai jest to technika uprawy, w której każde drzewko lub krzew zostaje przekształcone w karłowatego osobnika przez ograniczenie wzrostu, przycinanie korzeni pędów. 

A u nas na tenDOM.pl maleńkie bonsai w odsłonie niewymagającej podlewania i nawożenia: KLIKNIJ TUTAJ.2 komentarze:

Copyright © 2016 tenDOM... bo w domu najlepiej , Blogger