środa, 28 marca 2018

Wielkanocne koszyczki

Mili, tak, jak mówiliśmy w Dzień Dobry TVN - wygląd koszyczka uwarunkowany jest jedynie Waszą wyobraźnią - nie ma żadnych przymusów, ani ograniczeń. Możemy pójść z koszykiem pastelowym, naturalnym, nawet czarnym jeśli ktoś lubuje się w tym kolorze. Możemy dodawać dużo dekoracji, może być też oszczędny - minimalistyczny. Ważne, aby poświęcone pokarmy stanęły potem w domu na wielkanocnym stole i przyczyniły się do scalenia domowników - rodziny.

Do środka koszyczka wkładamy:

- zgodnie z tradycją:

Chleb - który symbolizuje Ciało Chrystusa. Wkładamy go do koszyczka, by zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność

Wędlinę - symbol zdrowia i płodności dla nas i rodziny

Sól - symbolizuje oczyszczenie i prawdę, włożona do koszyczka będzie miała moc odstraszającą zło
Jajko -  symbol życia, Włóżmy go do koszyczka, by pamiętać o wciąż odradzającym się życiu.
 
Ser  - jest symbolem związku człowieka z przyrodą
 
Chrzan - symbolizuje siłę fizyczną, którą powinien nam zapewnić przez cały rok

Ciasto - symbol umiejętności i doskonałości

Baranka - najbardziej znamienny symbol świąt wielkanocnych, uosabia przezwyciężenie zła

- zgodnie z fantazją:

Często do święconki dodawane są także słodycze i owoce, ale możesz włożyć do koszyczka również to, co lubicie najbardziej i co ma dla Was symboliczne znaczenie. Dzieci np. wkładają ulubione drobne zabaweczki.

Nasze koszyczki udekorowaliśmy na różne sposoby, aby pokazać, że nie muszą być nudne - jednakowe:

Koszyczek folkowy - natura połączona z sielskim klimatem - barwne kokardki dodatkowo połączyliśmy z bukietami tulipanów - w tym przypadku sztucznych, aby były trwalsze i nasz koszyczek ładnie wyglądał przez cały okres Świąt. Tulipanom towarzyszą bukieciki suszu:
Ten niewielki koszyczek dla Małej Dziewczynki ozdobiliśmy przeplecioną wstążką i różowymi kwiatuszkami. Uchwyt koszyczka niekoniecznie musi zdobić nieśmiertelna wstążka, można na nim także umieśćić kwiaty (tu przydrutowane cienkim drucikiem):


Koszyczek - gniazdko, w którym ułożyliśmy dekoracje na gnieździe z bukszpanu. Sama natura - wszystko w stonowanej kolorystyce. Piękną ozdobą są jajeczka udekorowane piórami:Stary koszyczek, który co roku wygląda identycznie, możemy pomalować na nowy kolor, aby odzyskał świeżość. Tutaj użyliśmy błękitnego spreju, dzięki czemu koszyczek stał się lekki i bardziej wiosenny:Dla ceniących tradycję, propozycja obwiązania pałąka koszyczka koronką, zamiast zwyhkłej kokardki. Dodatkowo bukszpan i bazie - całość lekka i bardzo wdzięczna:Koszyczek prowansalski - przecierana szarość zamiast brązu wikliny, zamiast bukszpanu, lawenda, a zamiast bieli kokardek, kraciasta wstążeczka obwiązana "na krzyż":Mamy nadzieję, że spodobały Wam się nasze pomysły. Są delikatne, nienarzucające się, a efekt przyjemny dla oka...
Wesołych Świąt!

3 komentarze:

Copyright © 2016 tenDOM... bo w domu najlepiej , Blogger